Postup pri zavádzaní príkrmov u dojčiat

STRUČNÝ návod na zavádzanie príkrmov u dojčiat

U plne kojených detí začíname zavádzať príkrmy po 6.mesiaci, u nekojených na umelom mlieku po 5.mesiaci

Začína sa obednou dávkou zeleniny, zvyčajne kombináciou mrkva + zemiak. Zelenini rozvaríme, rozmixujeme, zriedime vývarom na kašovitú konzistenciu a kŕmime dieťa lyžičkou. Nesolíme, neprisládzame, len v prípade , že dieťa úporne príkrm odmieta, môžme na začiatku trochu osladiť. Po obede si dieťa pravdepodobne ešte vypýta mliečnu dávku, keďže toho zo začiatku veľa nezje.

Po 3 dňoch vymeníme jeden druh zeleniny za nejaký iný druh, môžme vyberať zo širokej ponuky : mrkva, zemiak, kaleráb, petržlen, cukina,patizón, baklažán, tekvica, karfiol, brokolica, lusková fazuľka, hrášok, špenát, ryža, pohánky, kukuričná múka

Môžme pridať kvapku rastlinného oleja.

O dva týždne obednej dávky z rôznych druhov zeleniny pridáme na desiatu ovocie – surové, ošúpané – napr.jablko, hruška, banán, broskyňa, marhuľa, nektarínka, melón, hrozno bez šupky a jadierok…

O ďalšie 2 týždne uvaríme k zelenine mäso – mladé – kuracie, teľacie, morčacie , králičie , potom môžme striedať mäso s vaječným žĺtkom ( vajíčko treba najprv dôkladne uvariť aj 10 minút, 1.týždeň vyberieme len polovicu žĺtka, potom už dávame celý), bielko sa pridáva až po roku.

V tomto štádiu je už obed taký sýty, že dieťa zvyčajne nevyžaduje po obede mliečnu dávku a táto sa z jedálnička vysadzuje ako prvá.

Po ukončenom 7.mesiaci môže dieťa múku a výrobky z nej : chlieb, pečivo, cestoviny

V tomto veku môžme dieťaťu urobiť na raňajky chlieb s domácou nátierkou ( vyšľahať maslo so žĺtkom, nastrúhaným syrom a pod) ,odkrojiť kôrku , nakrájať na centimetrové kocky a nechať ho jesť samého.

Mliečne výrobky – jogurt, acidofilné mlieko, kefír po 8.mesiaci. Jogurt najlepšie biely a doma ochutiť ovocím, džemom alebo kompótom

TOLERANČNÉ OKNO

V poslednom období sa zistilo, že ak sa dieťa zoznamuje s rôznymi potravinami od 4. – 8.mesiaca, najlepšie ešte v čase, keď je kojené, neskôr sa u neho vyvinú intolerancie alebo alergie na danú potravinu s menšou pravdepodobnosťou.

Nejedná sa o výživu, len o ochutnávanie – ak dieťa javí záujem o to , čo práve jete, môžte mu dať ochutnať omrvinku z chleba alebo pečiva, oblízať banán, citrus, lyžičku s trochou jogurtu a podobe.

Naučí sa pri tom aj na nové chute a na nový spôsob prijímania potravy a má potom menší problém pri zavádzaní príkrmov o 1-2 mesiace